Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak to dziala?
#1
czy wiecie jak dzialaja konta walutowe?
chodzi mi o wyplaty poza granicami kraju? sa osobne karty do kazdej waluty?
a jesli zagraniczny bankomat daje mozliwosc wyplat tylko w walucie lokalnej? to z konta walutowego przelicznik jest kozystaniejszy niz z konta w zl?
Odpowiedz
#2
Mam konto walutowe w mbanku w euro. Jeśli chciałabym mieć konto np. w dolarach to musiałabym założyć inne konto zatem karta równiez byłaby inna. Jeśli wypłacasz za granicą kartą wydaną do konta walutowego to nic Ci się nie przelicza, bo środki na koncie masz właśnie w tej walucie. Inna sprawa, że czasem banki za takie wypłaty pobierają prowizje (warto to przeanalizować przy wyborze konta). Opiszę na moim przykładzie, czyli konta w euro w mbanku.
Wypłaty z bankomatów za granicą w euro są bezpłatne (czyli np, wypłacasz 20euro to z konta schodzi 20euro i nic więcej). Sama karta jest płatna (kiedyś pierwszy rok był gratis, teraz zdaje się od początku jest płatna, 30zł na rok, pobierane z konta po przeliczeniu na euro). Konto bezpłatne, zatem jedynym kosztem jaki ponosisz to ta opłata za kartę. Jeśli chcesz wpłacić gotówkę w euro na to konto to w oddziale taka wpłata kosztuje 9zł, jak przelejesz sobie z konta złotówkowego na walutowe to pieniądze przewalutują się po kursie banku (nie jest oz przeważnie zbyt korzystny) + ew. opłata za taki przelew (zależy od banku).
Przy wyborze konta walutowego należy patrzeć jaką prowizję pobiera bank za wypłaty za granicą (zdarzają się banki pobierające nawet 5-6% od wypłaty, uważam, że to zdzierstwo), opłatę za kartę (mało jest chyba banków co jej nie pobierają), opłaty za prowadzenie konta. Kiedy wybierałam konto 3 lata temu najkorzystniejszy wydawał mi się mbank, do rozważenia był również wbk, jak jest teraz nie chcę się wypowiadać, trzeba dokładnie przeanalizować aktualną ofertę.
Odpowiedz
#3
super, bardzo dziekuje za podpowiedzi,
 z tym przeliczaniem na inna walute to pytam dlatego,
ze nie w kazdym panstwie bankowamy obsluguja dolary i euro, bardzo czesto jest to lokalna waluta

ale i tak duzo mi rozjasnilas Big Grin
Odpowiedz
#4
Też dziekuje za odpowiedzi
Odpowiedz
#5
Pomocne. ;] Dzięki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości